CHEVROLET Tahoe 5 doors 6.5L V8 4AT AWD (182 HP)
1991–1999
180
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
12.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6554cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 180bhp |
| Power | 133.9kW |
| Torque | 488Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.7mpg |
| Combined | 18.5L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 113L |
Dimensions & Weight
| Length | 5057mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1783mm |
| Wheelbase | 2985mm |
| Boot Capacity | 3480L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |