CHEVROLET Tracker 2.5L V6 4AT AWD (154 HP)
1999–2004
154
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2490cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 114.8kW |
| Torque | 217Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1354kg |
| Boot Capacity | 572L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |