CHEVROLET TrailBlazer SS 6.0L V8 4AT RWD (400 HP)
2005–2008
394
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6000cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 394bhp |
| Power | 294kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1842mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 2004kg |
| Boot Capacity | 1161L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |