CHEVROLET TrailBlazer 4.2L 4AT (279 HP)
2000–2008
275
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4195cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 275bhp |
| Power | 205kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4890mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 2004kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70R 16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |