CHEVROLET TrailBlazer 4.2L 4AT (295 HP)
2000–2008
291
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4157cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 291bhp |
| Power | 217kW |
| Torque | 375Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4890mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 2140kg |
| Boot Capacity | 1226L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60R17 106H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |