CHEVROLET TrailBlazer 4.2L 4AT RWD (285 HP)
2008–2012
270
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4157cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 270bhp |
| Power | 201kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1892mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1976kg |
| Boot Capacity | 1161L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |