CHEVROLET TrailBlazer 5.3L V8 4AT AWD (294 HP)
2008–2012
290
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
15.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5327cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 290bhp |
| Power | 216kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.9mpg |
| Combined | 14.8L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1892mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 2325kg |
| Boot Capacity | 1161L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |