CHEVROLET TrailBlazer 6.0L V8 SS 4AT AWD (400 HP)
2008–2012
394
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
15.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 394bhp |
| Power | 294kW |
| Torque | 542Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.3mpg |
| Combined | 15.4L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1892mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 2190kg |
| Boot Capacity | 1161L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |