CHEVROLET Traverse 3.6L V6 9AT AWD (310 HP)
2020–
306
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5189mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Boot Capacity | 651L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |