CHEVROLET Traverse 3.6L V6 9AT AWD (314 HP)
2017–2020
310
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
17.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 310bhp |
| Power | 230.9kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.3mpg |
| Combined | 13.6L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 5189mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1796mm |
| Wheelbase | 3071mm |
| Kerb Weight | 2147kg |
| Boot Capacity | 651L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/65R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |