CHEVROLET Traverse 3.6L V6 AWD (286 HP)
2008–2012
282
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 5207mm |
| Width | 1991mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 3020mm |
| Kerb Weight | 2248kg |
| Boot Capacity | 691L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |