CHEVROLET Traverse 3.6L V6 FWD (292 HP)
2008–2012
288
bhp
Power
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 288bhp |
| Power | 215kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 5207mm |
| Width | 1991mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 3020mm |
| Kerb Weight | 2138kg |
| Boot Capacity | 691L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |