CHEVROLET Trax 1.2L ECOTEC Turbo 6AT (137 HP)
2022–
135
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 100.8kW |
| Torque | 219Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4536mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1560mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 2826kg |
| Boot Capacity | 725L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |