CHEVROLET Trax 1.4L Ecotec Turbo MFI 6AT FWD (138 HP)
2017–2019
136
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 136bhp |
| Power | 101.5kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4247mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Kerb Weight | 1272kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |