CHEVROLET Trax 1.7D FWD 6MT (130 HP)
2013–2017
129
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1686cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4247mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Kerb Weight | 1384kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Disc, 300Mm |
| Rear Brakes | Solid Disc, 268Mm |