CHEVROLET Uplander 3.5L V6 4AT (203 HP)
2004–2009
200
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 298Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 5192mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 3076mm |
| Kerb Weight | 2025kg |
| Boot Capacity | 3831L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |