CHEVROLET Venture 3.4L V6 4AT AWD (188 HP)
1996–2005
185
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
18.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3400cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.4mpg |
| Combined | 12.8L/100km |
| Urban | 16.4L/100km |
| Extra-Urban | 10.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4747mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1712mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1680kg |
| Boot Capacity | 3361L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |