CHEVROLET Volt Electric + 1.4L range extender (147 HP)
2011–2016
145
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Electric |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1715kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/55R/17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |