CHRYSLER 300 SRT8 6.4 SRT V8 5AT (477 HP)
2011–
471
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6417cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 471bhp |
| Power | 351kW |
| Torque | 637Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5088mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3053mm |
| Kerb Weight | 1980kg |
| Boot Capacity | 462L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45R20 |
| Front Brakes | Vented And Slotted Discs |
| Rear Brakes | Vented And Slotted Discs |