CHRYSLER 300 3.0D V6 RWD 5AT (239 HP)
2011–2015
236
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 236bhp |
| Power | 176kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5044mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 3053mm |
| Kerb Weight | 2117kg |
| Boot Capacity | 462L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |