CHRYSLER 300 3.6L V6 AWD 8AT (305 HP)
2011–2015
300
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3604cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 358Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5044mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 3053mm |
| Kerb Weight | 1921kg |
| Boot Capacity | 462L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |