CHRYSLER 300 5.7L HEMI V8 RWD 5AT (367 HP)
2011–2015
362
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3604cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 270kW |
| Torque | 534Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5044mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 3053mm |
| Kerb Weight | 1962kg |
| Boot Capacity | 462L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |