CHRYSLER 300 5.7L V8 8AT RWD (363 HP)
2015–2022
363
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 363bhp |
| Power | 271kW |
| Torque | 534Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5044mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 3053mm |
| Kerb Weight | 1962kg |
| Boot Capacity | 462L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |