CHRYSLER 300C Convertible 6.4L V8 3AT RWD (390 HP)
1957–1957
390
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
10
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6435cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 390bhp |
| Power | 290.8kW |
| Torque | 570Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 10mpg |
| Combined | 23.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5568mm |
| Width | 2002mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 1991kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 9.00 - 14 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |