CHRYSLER 300C SRT8 6.1L V8 5AT (425 HP)
2005–2010
425
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6059cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 425bhp |
| Power | 316.9kW |
| Torque | 570Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 274km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4999mm |
| Width | 1882mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Kerb Weight | 1888kg |
| Boot Capacity | 1589L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |