CHRYSLER 300C Touring SRT8 6.1L V8 5AT (425 HP)
2006–2010
425
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
165
mph
Top Speed
16.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6059cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 425bhp |
| Power | 317kW |
| Torque | 569Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 266km/h |
| Top Speed | 165mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.8mpg |
| Combined | 14L/100km |
| Urban | 21L/100km |
| Extra-Urban | 9.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5014mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 3051mm |
| Kerb Weight | 1960kg |
| Boot Capacity | 629L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |