CHRYSLER 300C Touring 3.0L CRD 5AT RWD (215 HP)
2004–2010
215
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 227km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5014mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3051mm |
| Kerb Weight | 1870kg |
| Boot Capacity | 629L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R18 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |