CHRYSLER 300C Touring 5.7L V8 5AT AWD (335 HP)
2004–2010
335
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
17.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 525Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.8mpg |
| Combined | 13.2L/100km |
| Urban | 19L/100km |
| Extra-Urban | 9.9L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5014mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 3051mm |
| Kerb Weight | 1975kg |
| Boot Capacity | 629L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R18 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |