CHRYSLER 300C 2.7L V6 4AT RWD (190 HP)
2004–2010
190
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2736cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 258Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 209km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5014mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 3051mm |
| Kerb Weight | 1730kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R18 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |