CHRYSLER 300C 3.5L V6 4AT RWD (245 HP)
2004–2010
245
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3518cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 245bhp |
| Power | 182.7kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 219km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 15.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5014mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 3051mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R18 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |