CHRYSLER 300C 3.5L V6 5AT AWD (250 HP)
2004–2010
250
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3518cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 250bhp |
| Power | 186.4kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5014mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 3051mm |
| Kerb Weight | 1829kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R18 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |