CHRYSLER 300M 2.7L V6 4AT FWD (200 HP)
1998–2004
200
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2736cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149.3kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5001mm |
| Width | 1892mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1640kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |