CHRYSLER Airflow 5.3L 3MT (115 HP)
1934–1937
115
bhp
Power
90
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5301cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 115bhp |
| Power | 86kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5248mm |
| Wheelbase | 3251mm |
| Kerb Weight | 1686kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.50 X 16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |