CHRYSLER Aspen 4.7L V8 5AT 4WD (235 HP)
2006–2009
235
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4701cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175.2kW |
| Torque | 407Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 101L |
Dimensions & Weight
| Length | 5100mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1887mm |
| Wheelbase | 3028mm |
| Kerb Weight | 2278kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |