CHRYSLER Daytona 2.5L 5MT FWD (100 HP)
1992–1993
100
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2501cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 100bhp |
| Power | 74.6kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 212km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2471mm |
| Kerb Weight | 1261kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |