CHRYSLER Daytona 3.0L V6 4AT FWD (141 HP)
1992–1993
141
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2972cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105.1kW |
| Torque | 232Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2471mm |
| Kerb Weight | 1279kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |