CHRYSLER Grand Voyager 2.8L CRD 6AT (163 HP)
2008–2015
161
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2768cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5144mm |
| Width | 1953mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 3078mm |
| Kerb Weight | 2100kg |
| Boot Capacity | 756L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |