CHRYSLER Grand Voyager 3.3i V6 4AT (172 HP)
2008–2015
170
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3301cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 126.5kW |
| Torque | 278Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5144mm |
| Width | 1953mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 3078mm |
| Boot Capacity | 756L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |