CHRYSLER Grand Voyager 3.8L V6 6AT (193 HP)
2008–2015
190
bhp
Power
12.6
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
19.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3778cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.6s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.1mpg |
| Combined | 12.3L/100km |
| Urban | 18.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5144mm |
| Width | 1953mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 3078mm |
| Kerb Weight | 2025kg |
| Boot Capacity | 756L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |