CHRYSLER Imperial 8 Roadster 6.3 4MT (125 HP)
1931–1933
125
bhp
Power
96
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6305cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93.2kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Dimensions & Weight
| Wheelbase | 3683mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 18×7.00 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |