CHRYSLER LeBaron 2.2L 4MT FWD (84 HP)
1982–1988
84
bhp
Power
95
mph
Top Speed
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2213cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 62.5kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 153km/h |
| Top Speed | 95mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4564mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1334mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 185/70 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |