CHRYSLER LeBaron 2.6L 3AT FWD (92 HP)
1982–1988
92
bhp
Power
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2555cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 92bhp |
| Power | 68.6kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4564mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1334mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 185/70 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |