CHRYSLER New Yorker 5.4
1955–1961
196
bhp
Power
121
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5422cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 196bhp |
| Power | 146kW |
| Torque | 434Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5476mm |
| Width | 1971mm |
| Height | 1638mm |
| Wheelbase | 3188mm |
| Kerb Weight | 1801kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |