CHRYSLER Pacifica 3.5L V6 4AT FWD (223 HP)
2003–2006
249
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3518cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 249bhp |
| Power | 186kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 5052mm |
| Width | 2014mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2954mm |
| Kerb Weight | 1967kg |
| Boot Capacity | 2597L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |