CHRYSLER Pacifica 3.6L V6 eCVT FWD (287 HP)
2016–2020
283
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3604cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 283bhp |
| Power | 211.1kW |
| Torque | 355Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5177mm |
| Width | 2022mm |
| Height | 1775mm |
| Wheelbase | 3089mm |
| Kerb Weight | 1964kg |
| Boot Capacity | 915L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |