CHRYSLER Pacifica 3.8L V6 4AT FWD (213 HP)
2003–2006
215
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3778cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160.3kW |
| Torque | 323Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 5052mm |
| Width | 2014mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2954mm |
| Kerb Weight | 1967kg |
| Boot Capacity | 2597L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |