CHRYSLER Saratoga 3.0L V6 4AT FWD (141 HP)
1989–1995
139
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2972cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 182km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 14.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2624mm |
| Kerb Weight | 1362kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Hr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |