CHRYSLER Six 3.3
1924–1931
68
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3301cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 113km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 1388kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 30 X 5.75 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |