CHRYSLER Town & Country 2.4L 5MT (147 HP)
2000–2003
145
bhp
Power
15.8
s
0–100 km/h
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2429cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 218Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.8s |
| Top Speed | 183km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 5095mm |
| Width | 1951mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 3030mm |
| Kerb Weight | 1935kg |
| Boot Capacity | 4729L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/75 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |