CHRYSLER Town & Country 3.6L V6 6AT RWD (286 HP)
2007–2016
283
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3605cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 283bhp |
| Power | 211kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5151mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 3078mm |
| Kerb Weight | 2115kg |
| Boot Capacity | 934L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |